Drevené hračky Haba – každý deň nový príbeh

Haba hračky

Ako rozvíjať jemnú motoriku detí

Hra s hračkami nie je len o zábave. Deti vďaka nej spoznávajú svet, učia sa a rozvíjajú svoje zručnosti. Na rozvoj jemnej motoriky sa nesmie zabúdať prakticky od narodenia. Práve uchopovanie predmetov a manipulácia s nimi pomáha školákom neskôr s písaním a ďalšími aktivitami. Kvalitné hračky na rozvoj detskej motoriky by mali byť základom každej detskej izby.

Už malé bábätká postupne lepšie a lepšie ovládajú svoje pršteky a samy si s odstupom času vyberajú spôsob, akým predmety uchopia a zasa pustia. Ich jemné svaly treba cielene rozvíjať. Ako inak môžeme deti zaujať, než hrou so zaujímavou a netradičnou hračkou? Je dôležité ich neustále motivovať v rozvoji aj bez toho, aby si to uvedomovali.

Drevená stavebnica loď Haba
Uchopovanie hračiek je skvelá aktivita na rozvoj jemnej motoriky.

Hra je najlepší učiteľ

Deti sa najviac učia pri hre, ktorá ich baví. Na to, aby ich pršteky zmäkli, potrebujú čo najjednoduchšie hračky. Guličkové dráhy, drevené stavebnice či drevené kocky sú ideálnymi edukačnými detskými hračkami. Deti sa na prvý pohľad len hrajú. Pravdou je, že získavajú nové skúsenosti a vďaka farebnosti hračiek rozvíjajú aj svoju kreativitu a fantáziu.

Deti drevené hračky najskôr chytajú celou dlaňou a postupne prichádzajú na to, že existujú rôzne iné spôsoby úchopu. Hra s drevenou stavebnicou stimuluje detskú fantáziu. Nejde už len o mechanické ukladanie kociek. Vytvárajú si pomocou stavebníc svoj vlastný nový svet. To isté platí, aj keď si staršie deti pri hre zvolia drevený domček. Vďaka figúrkam a drevenému nábytku si stavajú svoje vlastné kráľovstvo.

Detská hračka drevený vláčik Haba
Deti potrebujú na hru čo najjednoduchšie hračky, iba tak ich pršteky dostatočne zmäknú a budú schopné jemných úkonov.

Učíme sa každý deň

Deti sa učia nové veci každý jeden deň. Aj každodenné činnosti sú skvelým nástrojom na vzdelávanie. Prvé jedlo s vlastnou lyžicou, čistenie zubnou kefkou či zaväzovanie šnúrok – to všetko sú ideálne aktivity na rozvoj jemnej motoriky. Nechajte deti vykonávať veci samostatne. Sú zvedavé a chcú všetko vyskúšať. A práve pri takýchto činnostiach sa učia veci s radosťou a najmä bez toho, aby si to uvedomovali. Občas ani netušíme, koľko radosti môže priniesť otváranie dvierok na nábytku.

Jemná motorika pri jedení
Každý deň sa dieťa učí niečo nové bez toho, aby si to uvedomovalo.

Prečo je rozvoj jemnej motoriky dôležitý?

Dobre zvládnutá jemná motorika dáva deťom možnosť nielen vyriešiť zložité úlohy vlastnými rukami. Ovplyvňuje to aj komplexný vývoj mozgu, ich psychiku, sociálne zručnosti a sebavedomie. V každodennom živote ju potrebuje každý. Deti treba motivovať už v útlom predškolskom veku. Tak ako sa naučia chodiť, musia na naučiť aj správne ovládať svoje ruky a pršteky. Jemná motorika sa rozvíja cielene, pretože nie je vrodená.

Skúsme odložiť na chvíľu tablety a vráťme sa v čase k dreveným hračkám. V posledných rokoch sa ukazuje, že jemná motorika predškolákov sa zhoršuje. Začnite už v útlom veku hrou s kvalitnými detskými hračkami. Aj búchanie a udieranie je jedným zo štádií rozvoja jemnej motoriky. Nasleduje uchopovanie, umiestňovanie a púšťanie predmetov. Nezanedbávajme hru s našimi deťmi. Je to veľmi dôležitá aktivita, ktorá zabezpečuje ich celkový rozvoj.

X